Competitia Business Plan intre licee

Conferinta de presa de la Competitia Business Plan intre elevi si licee

Etapa naţională a Competiţiei BUSINESS PLAN, a avut loc loc pe 1 iunie2012, la Palatul Patriarhiei – Centrul de Conferinţe, Sala Conventus.

Competiţia a fost organizată de Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, Centrul Naţional de Dezvoltare a Învăţământului Profesional şi Tehnic, EURO 26 şi Patronatul Tinerilor Întreprinzători din România.

Competiţia vine în sprijinul dezvoltării competenţelor antreprenoriale ale elevilor, prin prezentarea, de către elevii implicaţi, a unor planuri de afaceri ale firmelor de exerciţiu, care se doresc a fi cât mai apropiate de cele ale mediului real de afaceri.

Această competiţie este înscrisă în Calendarul competiţiilor şi concursurilor şcolare ale MECTS şi este organizată cu sprijinul EURO 26 şi Patronatul Tinerilor Întreprinzători din România. Competiţia este o modalitate prin care se demonstrează învăţarea în firma de exerciţiu şi contribuie la:

  • Valorificarea spiritului antreprenorial dobândit prin „firma de exerciţiu”;
  • Dobândirea competenţelor necesare unui întreprinzător dinamic (gândire critică, luare de decizii, asumarea responsabilităţii, lucrul în echipă, iniţiativa, autoorganizarea şi autoevaluarea resurselor individuale);
  • Familiarizarea elevilor cu activităţile specifice mediului economic real şi stimularea creativităţii;
  • Asumarea riscului, utilizând instrumentele specifice managementului riscului;
  • Încurajarea competiţieişi concurenţei între firmele de exerciţiu.

În această etapă, au intrat în competiţie 8 firme de exerciţiu din cele 8 regiuni de dezvoltare economică, care şi-au demonstrat competenţele antreprenoriale pe parcursul celor trei etape ale competiţiei: locală, judeţeană şi regională.

Iata care sunt câştigătorii din Etapa naţională a Competiţiei BUSINESS PLAN din acest an:

 

Locul I – FE Golden Wine MK S.A. – Dobre Ana-Maria și Hulubă Florin

Colegiul Economic Mihail Kogalniceanu, Focsani

Profesor coordonator – DĂRMĂNESCU SONICA

Locul II – F.E. Praesenti SRL – Toma Vlad și Brad Mariana Ioana

Colegiul Economic ”Transilvania”, Târgu Mureş

Profesor coordonator – POPOVICIU CARMEN

Locul III – FE XP Advertising SA – Vesa Roxana și Constantin Constantin,

Colegiul Economic I. Ghica, Târgoviște,

Profesor coordonator – Georgescu roxana

 

Felicitari elevilor si profesorilor coordonatori!